Category Archives

5 Articles

Posted by Zeki pakdil on

Zekanın gelişimi

zeka-gelisimi

Zeka gelişimi: Zeka gelişimi bebeğin ilk yıllarında hızlıdır. büyüdükçe gelişimi yavaşlar. zekanın yüzde yetmişbeşi ilk 3-4 yaşta gelişir. Geri kalan kısmı ise 25 yaşına kadar gelişimini sürdürür sonra duraklar ve sonra da geriler.

Posted by Zeki pakdil on

Zeka oluşumuna etki eden faktörler

Zekanın oluşumunu etkileyen faktörleri genetik ve çevresel diye iki kategoriye ayırabiliriz.

Zeka doğuştan gelen kalıtımla aktarılan bir özelliktir. Anneden ve babadan gelen genler zekanın oluşumunu belirler. Gebelikte iken annenin dengeli ve düzenli beslenmesi de bebeğin zekanın oluşumuna büyük oranda etki eder.

Posted by Zeki pakdil on

Zekayı ve hafızayı artıran besinler

zekayı ve hafızayı artıran besinler

İngilterede yapılan bir araştırma özellikle çocukları sınav çağında olan velileri ilgilendiriyor. ingiliz araştırmacıların çalışmalarına göre zekayı, hafızayı artıran on besin şöyle sıralanmış. Beyin gelişimi için çok yararlı olan omega 3 yağı içeren somon balığı listenin en başında bulunuyor. Listedeki bir başka deniz ürünü ise zeka seviyesinin yükselmesine faydası olan iyot içeren morina balığı. Konsantrasyon eksikliği ve yorgunluk nedeni olan demir eksikliği özellikle ergenlik çağındaki kızlar için bir sorun. Yüksek oranda demir içeren sığır eti listenin üçüncü sırasında. Beyin hücrelerini geliştirip hafızanın güçlenmesini sağlayan kolin maddesi içeren yumurta listedeki bir diğer besin.

Posted by Zeki pakdil on

Zeka seviyesini azaltan madde

zeka seviyesini azaltan madde

iskoçyada yapılan bir araştırma sigara kullanımının zeka seviyesine azaltıcı etki ettiği ortaya çıkarıldı. 200 kadarı hayatında sigara içmiş ve bırakmış geri kalanıda hala sigara kullanan 465 kişi arasında yapılan araştırmada ( bu kişiler daha önce 1947 yılında zeka testine tabi tutulan kişiler arasından seçilmiş ) 2002 yılında yeniden teste tabi tutulduklarında sadece yüzde bir gibi küçük bir kısmının yaşına göre zihinsel kapasitesinin normal olduğu tespit edilmiş. Bu araştırmada kişilerin eğitim seviyesi, yaşadığı çevre, yaptıkları işler, sigara kulanma durumları gözetilmiş.